دانستنی های پزشکی

آلزایمر و راه های کاهش ابتلا به این بیماری

الزایمز

بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یک شکل پیشرونده از زوال عقل است که تقریباً 6.5 میلیون نفر را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد. بخش هایی از مغز را درگیر می کند که فکر، حافظه و زبان را کنترل می کند. با از دست دادن خفیف حافظه شروع می شود و می تواند منجر به از دست دادن توانایی ادامه مکالمه و پاسخ دادن به محیط شود. مشکلات حافظه یکی از اولین علائم هشدار دهنده بیماری آلزایمر و زوال عقل های مرتبط است و افراد مبتلا به این بیماری در نهایت می توانند توانایی ادامه مکالمه و واکنش به محیط را از دست بدهند.

آلزایمر

بیماری آلزایمر بخشی طبیعی از پیری نیست و دانشمندان در تلاش برای درک علل آن و ایجاد درمان های موثر هستند. شواهد بیشتری در حال ظهور است که رفتارهای سالم می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

ارتباط بین سبک زندگی و آلزایمر

ترویج پیری سالم و کاهش خطر زوال عقل یک اولویت ملی است. برای مقابله با بیماری آلزایمر، رفتارهای بهداشتی مانند افزایش فعالیت بدنی، خوردن یک رژیم غذایی سالم، و ترک سیگار و نوشیدن بیش از حد الکل را ترویج می‌کند.

یک مطالعه CDC از هشت عامل خطر برای بیماری آلزایمر (فشار خون بالا، کم تحرکی، چاقی، دیابت، افسردگی، سیگار کشیدن، کاهش شنوایی، و نوشیدن زیاد الکل) در میان بزرگسالان 45 سال و بالاتر موارد زیر را نشان داد:

نزدیک به نیمی از بزرگسالان فشار خون بالا داشتند یا دستورالعمل فعالیت بدنی هوازی را رعایت نمی کردند.

بزرگسالان مبتلا به کاهش ذهنی شناختی – بدتر شدن گیجی یا از دست دادن حافظه در سال قبل – احتمال بیشتری داشت که حداقل چهار عامل خطر (34.3٪) را نسبت به افراد بدون کاهش شناختی (13.1٪) گزارش کنند.

3.9٪ از بزرگسالان بدون هیچ عامل خطر، زوال شناختی ذهنی را گزارش کردند، در حالی که 25.0٪ از افراد دارای حداقل چهار عامل خطر، کاهش شناختی را گزارش کردند.

چندین عامل خطر قابل تعدیل در میان جمعیت های آفریقایی آمریکایی، اسپانیایی تبار، و سرخپوستان آمریکایی یا بومی آلاسکا نسبت به سایر نژادها و قومیت ها رایج تر بود.

علاوه بر این، یک مطالعه دانشگاه مینه سوتا 41 درصد موارد زوال عقل را به 12 عامل سبک زندگی قابل تغییر نسبت داد. از بین ۱۲ عامل سبک زندگی، چاقی، فشار خون بالا و عدم ورزش بیشترین نقش را در خطر ابتلا به زوال عقل داشتند. ۵ کاهش این عوامل خطر قابل اصلاح می‌تواند شیوع زوال عقل را کاهش دهد.

چگونه می توانید خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهید

شما می توانید با انتخاب شیوه زندگی سالم به کاهش خطر ابتلا به آلزایمر کمک کنید. این چیزی است که می توانید انجام دهید:

پیشگیری و مدیریت فشار خون بالا
ده ها میلیون بزرگسال، فشار خون بالا دارند و بسیاری آن را تحت کنترل ندارند.

قند خون را مدیریت کنید. یاد بگیرید چگونه قند خون خود را در صورت ابتلا به دیابت مدیریت کنید.

وزن سالم را حفظ کنید. تغذیه سالم و فعالیت بدنی منظم می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند.

فعالیت بدنی داشته باشید. فعالیت بدنی می تواند تفکر را بهبود بخشد، خطر افسردگی و اضطراب را کاهش دهد و به خواب بهتر کمک کند.

ترک سیگار. ترک سیگار در حال حاضر ممکن است به حفظ سلامت مغز کمک کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان، بیماری های ریوی و سایر بیماری های مرتبط با سیگار را کاهش دهد.

از مصرف زیاد الکل بپرهیزید. اگر مشروب می خورید، این کار را در حد اعتدال انجام دهید.

پیشگیری و اصلاح کم شنوایی. برای درمان و مدیریت کم شنوایی حتما با یک متخصص شنوایی صحبت کنید.
به اندازه کافی خوابیدن. یک سوم از بزرگسالان گزارش می دهند که معمولا کمتر از مقدار توصیه شده می خوابند.

چقدر خواب نیاز دارید؟ این بستگی به سن شما دارد.

اگر به نظر می رسد انجام همه این تغییرات در یک زمان طاقت فرسا است، سعی کنید آنها را به تدریج ایجاد کنید. به عنوان مثال، داشتن 30 دقیقه خواب اضافی در شب، انجام یک معاینه فیزیکی سالانه، یا به سادگی پیاده روی هر روز ممکن است تفاوت زیادی در سلامت شناختی شما ایجاد کند.

 


.

.

.

 

کیهان مدیک

خرید و فروش تجهیزات پزشکی نو و دسته دوم

از جمله  محصولاتی که میتوانید از کیهان مدیک تهیه نمایید:

الکترو کوتر متین

الکتروشوک nihon kohden

ساکشن جراحی صاایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *