آموزش کار با تجهیزات پزشکی خانگی

فشار خون چیست ، انواع و نحوه اندازه گیری آن

فشار خون

فشار خون

اعداد فشار خون یک شاخص مهم سلامتی است، به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند با افزایش سن، آن‌ها را در خانه کنترل کنید. اما اگر نمی دانید معنی قرائت ها چیست یا چگونه آنها را به درستی جمع آوری کنید، انجام این کار فایده ای ندارد.

علاوه بر این، خواندن در طول روز متفاوت است و می تواند به عواملی مانند هیدراتاسیون و استرس بستگی داشته باشد. به علاوه، محدوده اعدادی که فشار خون بالا، پایین و نرمال را نشان می دهند بر اساس سن شما متفاوت است.

"</p

فشار خون چیست؟

فشار خون نیرویی است که هنگام پمپاژ قلب، خون را از طریق شریان ها هدایت می کند و اکسیژن و مواد مغذی را به اندام ها و بافت ها در سراسر بدن می رساند. اندازه گیری فشار طبیعی برای عملکرد خوب اندام ها و جلوگیری از آسیب ضروری است.

فشار خون بسته به سن، شرایط سلامتی و سایر عوامل سبک زندگی می تواند تغییر کند.

توجه به این اعداد بسیار مهم است زیرا وقتی فشار شما به سرعت افزایش یا کاهش می یابد – یا برای مدت طولانی بالا یا پایین می ماند – می تواند نشانه ای از سلامت ضعیف باشد و منجر به عواقب جدی سلامتی شود، از جمله افزایش خطر مرگ زودرس.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید به راحتی فشار خون خود را کنترل کنید، فشار سنج خانگی است.

در واقع، بسیاری از مانیتورهای خانگی درباره  فشار خون ما ویژگی‌هایی را رتبه‌بندی می‌کنند که تفسیر بالا بودن یا در محدوده طبیعی فشار شما را از طریق خوانش‌های کد رنگی آسان می‌کنند.

با این حال، علیرغم اینکه بسیاری از مانیتورهای خانگی دارای ویژگی‌هایی هستند که تفسیر قرائت‌های شما را آسان می‌کنند، مهم است که بدانید اعداد اندازه گیری شده به چه معناست، و اینکه کدام یک نشان‌دهنده خوانش طبیعی در مقابل بالا است.

اعداد فشار خون به چه معناست؟

اندازه گیری فشار خون دارای دو عدد است: یک عدد بالا که فشار سیستولیک نامیده می شود و یک عدد پایین که فشار  دیاستولیک نامیده می شود.

فشار سیستولیک چیست؟

فشار خون سیستولیک میزان فشاری که خون شما به دیواره شریان شما وارد می کند را اندازه گیری می کند. یان دل کوند پوزی، پزشک متخصص قلب و عروق در موسسه قلب و عروق میامی، می گوید: «فشار درون شریان های ما با هر ضربان قلب تغییر می کند.» هنگامی که قلب منقبض می شود، خون اضافی را به سیستم گردش خون پمپ می کند و فشار را افزایش می دهد. این افزایش با فشار خون سیستولیک اندازه گیری می شود.

فشار دیاستولیک چیست؟

دکتر پوزی می گوید، فشار دیاستولیک سپس فشار درون سیستم را زمانی که قلب در حالت استراحت است اندازه می گیرد. فشار خون سیستولیک حداکثر فشار در طول ضربان قلب است در حالی که فشار خون دیاستولیک پایین‌ترین فشار بین ضربان‌های قلب است. زمانی که قلب برای مدت کوتاهی شل می‌شود.

فشار خون طبیعی چیست؟

عاصم دسای، پزشک متخصص قلب و عروق در بیمارستان ماموریت پراویدنس، می‌گوید که فشار خون طبیعی نشان می‌دهد که قلب و رگ‌های خونی برای فشار دادن خون به شدت کار نمی‌کنند و خون فشار زیادی بر دیواره‌های رگ‌ها وارد نمی‌کند. در جنوب کالیفرنیا داده های اخیر انجمن قلب آمریکا نشان می دهد که خواندن نرمال مطلوب برای بزرگسالان بالای 20 سال کمتر از 120/80 میلی متر جیوه است.

فشار خون طبیعی بر اساس سن، نژاد و جنسیت

پیش از این، راهنمایی برای فشار خون طبیعی برای بزرگسالان بر اساس جنسیت و سن خاص متفاوت بود. اما داده‌های جدید نشان می‌دهد که فشار خون طبیعی برای بزرگسالان به‌عنوان جمعی کمتر از 80/120 میلی‌متر جیوه است.

نحوه اندازه گیری

می‌توانید فشار خون خود را در خانه با استفاده از فشار سنج مچی یا فشارسنج بازوی اندازه‌گیری کنید. متخصصان معمولاً کاف بازو را توصیه می کنند زیرا دقیق تر هستند. کاف بازو می تواند با مانیتور دستی یا دیجیتال همراه باشد. هر دو به خوبی کار می کنند، اما اگر به طور منظم فشار خود را اندازه گیری می کنید، احتمالاً استفاده صحیح از یک دیجیتال ساده تر خواهد بود.

برای اندازه گیری دقیق با یک کاف دیجیتالی بازو، با نشستن آرام در وضعیت عمودی برای چند دقیقه شروع کنید و به بدن خود اجازه دهید لحظه ای استراحت کند. مراقب باشید که پاها و مچ پاها را از هم باز کنید و همچنین از تکیه گاه راحت برای کمر خود استفاده کنید.

در حالی که مانیتور روی میز روبروی شما قرار دارد، بازوی خود را در کنار آن قرار دهید. ( تقریباً در سطح قلب) و کاف را دور بازوی برهنه خود حدود یک اینچ بالاتر از آرنج خود ببندید. کاف را محکم ببندید تا بتوانید فقط یک نوک انگشت را زیر لبه بالایی بلغزانید.

اندازه گیری <yoastmark class=

نحوه اندازه گیری فشار خون

سپس مانیتور را روشن کنید. دکمه استارت را فشار دهید. و در حالی که کاف باز و باز می شود، نفس های معمولی بکشید. فشار خون خود را اندازه گیری کرده و خواندن شما را روی صفحه نمایش می دهد.فروشگاه تجهیزات پزشکی کیهان مدیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *